ÄĂĄblova bible
ÄĂĄblova bible a nebo takĂŠ Codex gigas. Tak bĂ˝vĂĄ nazĂ˝vĂĄna kniha, kterĂĄ vznikla na pĹelomu 12. a 13. stoletĂ v klĂĄĹĄteĹe v PodlaĹžicĂch u Chrudimi. Obsahuje nejstarĹĄĂ Äeskou kroniku, latinskĂ˝ opis Bible, kalendĂĄrium, rĹŻznĂŠ traktĂĄty, seznam podlaĹžickĂŠho bratrstva, nekrolog se jmĂŠny 1635 zemĹelĂ˝ch a dokonce i zaklĂnadla. Podle legendy ji za trest musel napsat za jedinou noc zlobivĂ˝ mnich, kterĂ˝ o pomoc poŞådal ÄĂĄbla. Ten si v nĂ na oplĂĄtku vymĂnil svĂŠ zobrazenĂ â a tak se takĂŠ stalo. SamotnĂ˝ ÄĂĄblĹŻv portrĂŠt mÄĹĂ zhruba pĹŻl metru a tato nejvÄtĹĄĂ kniha na svÄtÄ byla takĂŠ ve stĹedovÄku kvĹŻli svĂŠ velikosti povaĹžovĂĄna za osmĂ˝ div svÄta. Od roku 1648 je uloĹžena v KrĂĄlovskĂŠ knihovnÄ ve Stockholmu. Doputovala tam jako souÄĂĄst rudolfĂnskĂŠho pokladu a od tĂŠ doby opustila Ĺ vĂŠdsko pouze dvakrĂĄt. Po tĹetĂ pak (v roce 2007) byla tato kniha nevyÄĂslitelnĂŠ hodnoty zapĹŻjÄena do Prahy.
TĹi bible, dva usudy, jedna lĂĄska
DokumentĂĄrnĂ film o knihaĹi, kterĂ˝ vĂĄĹže bible a tomuto Ĺemeslu propadla i jeho dcera. Spojuje je tak jedna lĂĄska. JiĹĂ Fogl (kterĂ˝ je autorem faksimile Kodexu Gigas) - technologickĂ˝ postup, kterĂ˝ uplatnil pĹi zhotovenĂ kodexu. Na samotnĂŠ realizaci spolupracoval s tĂ˝mem kolegĹŻ z rĹŻznĂ˝ch oblastĂ, kteĹĂ mu pomĂĄhali pĹi jeho zhotovenĂ.
Pro zhotovenĂ vÄrnĂŠ reprodukce tisku bylo tĹeba pĹizpĹŻsobit i speciĂĄlnĂ karton. Po seĹĄitĂ a ĂşpravÄ kniĹžnĂho bloku (mĂrnÄ zaoblenĂ a pĹekaĹĄĂrovĂĄnĂ zad kniĹžnĂho bloku) musela jeho tlouĹĄĹĽka mĂt 19 cm s pĹipoÄtenĂm kniĹžnĂch desek a kovĂĄnĂ 28 cm. Kodex Gigas je svĂĄzĂĄn v dĹevÄnĂ˝ch deskĂĄch potaĹženĂ˝ch svÄtlou kůŞà s kovovĂ˝m zdobenĂm. RozmÄr desek je 920 Ă 505 Ă 22 mm. PĹŻvodnÄ obsahoval 320 pergamenovĂ˝ch listĹŻ (640 stran) velikosti 890 Ă 490 mm. Osm listĹŻ bylo vyĹezanĂ˝ch, nevĂ se kdy, kĂ˝m a proÄ.
OdstranÄny listy pravdÄpodobnÄ obsahovaly ĹeholnĂ pravidla benediktinskĂŠho ĹĂĄdu. Hmotnost celĂŠho kodexu se uvĂĄdĂ kolem 80 kg, na vĂ˝robu potĹebnĂŠho pergamenu byly spotĹebovĂĄny kĹŻĹže 160 oslĹŻ. Kodex Gigas je nejvÄtĹĄĂ rukopisnĂĄ kniha (kodex) na svÄtÄ. Byla pravdÄpodobnÄ napsĂĄna poÄĂĄtkem 13. stoletĂ v podlaĹžickĂŠm klĂĄĹĄteĹe u Chrudimi. BĂ˝vĂĄ oznaÄovĂĄna latinsko-Ĺecky Codex Gigas (v pĹekladu "ObrovskĂĄ kniha"), nebo podle vĂ˝jimeÄnĂŠho vyobrazenĂ ÄĂĄbla takĂŠ jako ÄĂĄblova bible.
ZĂĄmÄrem autora bylo shrnout vĹĄe poznĂĄnĂ do jedinĂŠho dĂla, vytvoĹit jakousi "knihovnu v jedinĂŠ knize". Do knihy je latinsky vepsĂĄna celĂĄ bible, StarĂ˝ a NovĂ˝ zĂĄkon, Kosmova kronika ÄeskĂĄ, a celĂĄ Ĺada dalĹĄĂch traktĂĄtĹŻ (mj. z historie, etymologie a fyziologie) a menĹĄĂch spisĹŻ, kalendĂĄĹ s nekrology, seznam bratĹĂ podlaĹžickĂŠm klĂĄĹĄtera, zaklĂnadla a rĹŻznĂŠ dobovĂŠ zĂĄznamy.
ÄĂĄblova bible
Ĺ vĂŠdsko za poslednĂch tĹi sta padesĂĄt let opustil CG jen tĹikrĂĄt. Naposled se ÄĂĄblova bible vydala v zĂĄĹĂ roku 2007 za pĹĂsnĂ˝ch bezpeÄnostnĂch opatĹenĂ do zemÄ svĂŠho pĹŻvodu a byla vystavena v NĂĄrodnĂ knihovnÄ ÄR. Film je vlastnÄ putovĂĄnĂm po mĂstech spjatĂ˝ch s historiĂ CG. MĂĄlkokdo vĂ, Ĺže kniha vĂĄĹžĂcĂ 75 kilogramĹŻ, vĂĄzanĂĄ v dĹevÄnĂ˝ch deskĂĄch o rozmÄrech 90 x 50 centimetrĹŻ, vznikla na pĹelomu 12. a 13. stoletĂ v dnes jiĹž neexistujĂcĂm benediktskĂŠm klĂĄĹĄteĹe v PodlaĹžicĂch u Chrudimi.
JejĂ sepsĂĄnĂ provĂĄzĂ povÄst o hĹĂsnĂŠm mnichovi, kterĂ˝ prĂ˝ s pomocĂ ÄĂĄbla zhotovil toto dĂlo jako vĂ˝raz pokĂĄnĂ za jednu noc. OdbornĂci se vĹĄak domnĂvajĂ, Ĺže se jednĂĄ o dĂlo, kterĂŠ vznikalo po dobu nejmĂŠnÄ dvaceti let a jejĂmĹž autorem byla patrnÄ jedna osoba. Tento unikĂĄtnĂ opus putoval dĂĄle po benediktskĂ˝ch klĂĄĹĄeterech v BĹevnovÄ a BroumovÄ, aĹž nakonec skonÄil na PraĹžskĂŠm hradÄ. UdĂĄlosti konce tĹicetiletĂŠ vĂĄlky nakonec zpĹŻsobily, Ĺže se Codex Gigas s ÄeskĂ˝mi zemÄmi - asi - navÄky rozlouÄil. Ale to je i v XXI. stoletĂ osud mnoha umÄleckĂ˝ch pamĂĄtek, nejen evropskĂ˝ch, kterĂŠ se do zemÄ svĂŠho pĹŻvodu patrnÄ uĹž nikdy nevrĂĄtĂ.
Historie na sebe bere v pamÄti kaĹždĂŠho nĂĄroda nepĹebernĂŠ mnoĹžstvĂ podob. JejĂ nesmazatelnĂŠ stopy nalĂŠzĂĄme takĂŠ v nejstarĹĄĂch knihĂĄch a pĂsemnostech. NejcennÄjĹĄĂm literĂĄrnĂm skvostĹŻm bĂ˝vĂĄ na jejich cestÄ staletĂmi obvykle vÄnovĂĄna nemalĂĄ pozornost. Neunikla jĂ ani nejvÄtĹĄĂ rukopisnĂĄ kniha svÄta, Codex gigas neboli "ObĹĂ kodex". OdnepamÄti byla tĂŠĹž nazĂ˝vĂĄna ÄĂĄblovou biblĂ, kvĹŻli ÄĂĄblovi v nĂ zpodobnÄnĂŠm. Osudy unikĂĄtnĂch rukopisĹŻ se obvykle splĂŠtajĂ v dobĂĄch velkĂ˝ch dÄjinnĂ˝ch zvratĹŻ.
DĂky odhalenĂ˝m ĂştrĹžkĹŻm v dochovanĂ˝ch pĂsemnostech, archeologickĂ˝m nĂĄlezĹŻm a souvislostem nastĂnÄnĂ˝ch historiky, se nakonec podaĹilo zmapovat cestu Codexu gigantu staletĂmi. Jen letmo teÄ poodhalĂme rouĹĄku skrĂ˝vajĂcĂ tajemstvĂ existence tohoto rukopisnĂŠho skvostu a jeho putovĂĄnĂ prostorem a Äasem, kterĂŠ se s nejvÄtĹĄĂ pravdÄpodobnostĂ zaÄalo pĹed osmi staletĂmi na naĹĄem ĂşzemĂ. Vydejme se spoleÄnÄ po stopĂĄch pĹipomĂnajĂcĂch dobrovolnĂĄ i nedobrovolnĂĄ zastavenĂ jednoho z nejpozoruhodnÄjĹĄĂch stĹedovÄkĂ˝ch rukopisĹŻ.
PrvnĂ pĂsemnĂĄ zmĂnka potvrzujĂcĂ existenci Codexu gigantu se vĂĄĹže k roku 1295. Z tĂŠ doby pochĂĄzĂ latinskĂ˝ zĂĄpis v kodexu samĂŠm. BenediktinĹĄtĂ mniĹĄi z PodlaĹžic v nÄm dĂĄvajĂ souhlas s vykoupenĂm rozmÄrnĂŠ knihy ze zĂĄstavy. Od bohatĂ˝ch cisterciĂĄkĹŻ v Sedlci se tak kodex dostal zpÄt do rukou benediktinskĂŠho ĹĂĄdu. O navrĂĄcenĂ knihy, symbolizujĂcĂ vĂ˝znam a sĂlu staletĂ˝ch tradic nejstarĹĄĂho mniĹĄskĂŠho ĹĂĄdu, se zaslouĹžil bĹevnovskĂ˝ opat Bavor z NeÄtin. MotivovĂĄn k tomuto kroku byl nejenom svĂ˝mi rozsĂĄhlĂ˝mi kulturnĂmi zĂĄjmy - je o nÄm znĂĄmo, Ĺže systematicky budoval bĹevnovskou knihovnu.
Jedna z hypotĂŠz mluvĂ o tom, Ĺže on sĂĄm mÄl urÄitĂ˝ podĂl ve vytvĂĄĹenĂ nÄkterĂ˝ch stĹedovÄkĂ˝ch legend - ale to je teze, kterĂĄ se nepotvrdila, nicmĂŠnÄ je zĹejmĂŠ, Ĺže byl ÄlovÄk znaÄnĂŠho kulturnĂho rozhledu a zĂĄjmĹŻ, kterĂŠ ho vedly i z dĹŻvodĹŻ nepochybnÄ prestiĹžnĂch k tomu, aby knihu, kterĂĄ vznikala v jinĂŠm benediktinskĂŠm klĂĄĹĄteĹe v PodlaĹžicĂch, zĂskal opÄt do drĹženĂ nÄkterĂŠho klĂĄĹĄtera ĹĂĄdu benediktinskĂŠho a z tohoto dĹŻvodu, jak sĂĄm uvĂĄdĂ, buÄto ve vlastnoruÄnĂm anebo jĂm zadanĂŠm nĂĄpisu, kterĂ˝ je dodnes zachovanĂ˝ na deskĂĄch kodexu, nevĂĄhal zaplatit za tento kodex dokonce vĂc, neĹž si ĂşdajnÄ cisterciĂĄci Ĺekli.
VraĹĽme se ale nejdĹĂve zpÄt proti proudu Äasu a pokusme se nalĂŠzt odpovÄdi na otĂĄzky kdy, kde a takĂŠ proÄ Codex gigas vlastnÄ vznikl. Ze zĂĄpisu umĂstÄnĂŠm na vnitĹnĂ stranÄ desek vyplĂ˝vĂĄ, Ĺže byl sepsĂĄn v PodlaĹžicĂch, v malĂŠ obci nedaleko Chrudimi. Na mĂstÄ nÄkdejĹĄĂho benediktinskĂŠho klĂĄĹĄtera dnes stojĂ baroknĂ bazilika svatĂŠ MarkĂŠty. PĹŻvodnĂ podoba chrĂĄmu se nedochovala. Benediktini, dĂky tmavĂ˝m hĂĄbitĹŻm nazĂ˝vanĂ takĂŠ "ÄernĂ mniĹĄi", sem pĹiĹĄli nÄkdy okolo roku 1159.
Usadili se v PodlaĹžicĂch hned po svĂŠm pĹĂchodu, anebo naĹĄli ĂştoÄiĹĄtÄ zpoÄĂĄtku ve skalnatĂŠm kaĹonu ĹĂÄky Ĺ˝ejbro v obci Podskala, jak o tom hovoĹĂ jedna z hypotĂŠz? Jejich prvnĂm ĂştoÄiĹĄtÄm se mÄl stĂĄt kostelĂk u svatĂŠho Vrbaty. Mimochodem - stejnojmennĂ˝, byĹĽ s baroknĂmi rysy, tu stojĂ dodnes. TotoĹžnĂŠ jmĂŠno - tedy svatĂ˝ Vrbata, najdeme i v nekrologiu, tedy v seznamu zemĹelĂ˝ch Codexu gigantu. Historiky je zĂĄpis chĂĄpĂĄn jako dalĹĄĂ dĹŻleĹžitĂŠ svÄdectvĂ o uloĹženĂ kodexu v PodlaĹžicĂch.
PoÄĂĄtky podlaĹžickĂŠho klĂĄĹĄtera se skrĂ˝vajĂ v naprostĂ˝ch temnotĂĄch a my nejsme schopni z historickĂ˝ch pramenĹŻ je rekonstruovat. PĹesto existujĂ nÄkterĂŠ indicie pro to, Ĺže moĹžnĂĄ v tÄchto mĂstech byla jakĂĄsi poustevnickĂĄ cela, kterĂĄ pĹedchĂĄzela vznik podlaĹžickĂŠho klĂĄĹĄtera. NachĂĄzĂme se v suĹĽovĂŠ jeskyni, kterĂĄ je v tĂŠto oblasti velmi vzĂĄcnĂĄ. V dobÄ rannĂŠho stĹedovÄku benediktini jeĹĄtÄ bÄĹžnÄ, ne bÄĹžnÄ, ale vcelku Äasto, zaklĂĄdali cely na odlehlĂ˝ch mĂstech.
NejznĂĄmÄjĹĄĂm pĹĂkladem v naĹĄich zemĂch je svatĂ˝ Jan pod Skalou poblĂĹž dneĹĄnĂho KarlĹĄtejna v ÄeskĂŠm krasu. Tato lokalita kupodivu se jmenuje stejnÄ - je to svatĂ˝ Jan pod Skalou lidovÄ zvanĂ˝ u svatĂŠho Vrbaty. OvĹĄem prvnĂ bezpeÄnĂĄ zprĂĄva o zdejĹĄĂm kostelĂku, kterĂ˝ se nachĂĄzĂ pod touto skĂĄlou je asi ze 16. stoletĂ, dĂĄl nemĂĄme informace. Je pomÄrnÄ pravdÄpodobnĂŠ, Ĺže v obdobĂ 13.stoletĂ, moĹžnĂĄ i ve starĹĄĂm obdobĂ se zde nachĂĄzela jakĂĄsi svatynÄ. My nevĂme, jestli se sem nÄkdo odebĂral, ale vĂme, Ĺže zde byl kostelĂk a nedokĂĄĹžeme si vysvÄtlit existenci kostelĂka na takovĂŠmto mĂstÄ, mimo vesnici, ve skalnatĂŠm kaĹonu.
ZĂĄroveĹ vĂme, Ĺže je to na panstvĂ podlaĹžickĂŠho klĂĄĹĄtera, a zĂĄroveĹ vĂme, Ĺže benediktini v tomto obdobĂ jeĹĄtÄ zaklĂĄdali vcelku bÄĹžnÄ poustevny. TakĹže je moĹžnĂŠ, Ĺže zde skuteÄnÄ byla poustevna, kterĂĄ buÄ byla pĹidruĹžena k podlaĹžickĂŠmu klĂĄĹĄteru nebo podle Kurkovy hypotĂŠzy zde byla benediktinskĂĄ cela, kterĂĄ pĹedchĂĄzela dokonce vzniku podlaĹžickĂŠho klĂĄĹĄtera. NejstarĹĄĂ vyobrazenĂ mĂst, kterĂĄ se pojĂ k poÄĂĄtkĹŻm podlaĹžickĂŠho klĂĄĹĄtera, pochĂĄzejĂ z pera hradeckĂŠho kanovnĂka Johanna Venuta z pĹelomu 18. a 19. stoletĂ.
V pozoruhodnĂŠm skicĂĄĹi zachytil podobu PodlaĹžic, blĂzkĂŠho okolĂ, nedalekĂŠ Chrasti i poutnĂho kostelĂka v PodskĂĄle. StarĹĄĂ vyobrazenĂ neexistujĂ. UnikĂĄtnĂ Venutovy obrĂĄzky vhodnÄ ilustrujĂ teorii Josefa Kurky, hovoĹĂcĂ o tom, Ĺže pĹŻvodnÄ Ĺžili benediktini v podskalskĂŠm ĂşstranĂ. PeÄlivĂŠ nĂĄkresy pomohly rekonstruovat dĂĄvnou podobu PodlaĹžic takĂŠ novodobĂ˝m badatelĹŻm. Z klĂĄĹĄtera, kterĂ˝ srovnali se zemĂ za husitskĂ˝ch vĂĄlek pĹĂvrĹženci podobojĂ, zbyly ruiny. Zbytky kostela poslouĹžily v pozdÄjĹĄĂch letech ke stavbÄ panskĂŠho dvora, pivovaru a poslĂŠze takĂŠ novĂŠho cĂrkevnĂho stĂĄnku.
PĹedstavy o pĹŻvodnĂ podobÄ sĂdla benediktinĹŻ v PodlaĹžicĂch zĂskaly svoji vĂ˝raznÄjĹĄĂ podobu, ovĹĄem aĹž dĂky archeologickĂ˝m vĂ˝zkumĹŻm. PrvnĂ vedl stĹedoĹĄkolskĂ˝ profesor Josef PlaÄek v letech 1908 - 1909. Podle jeho plĂĄnku vznikl model klĂĄĹĄtera, kterĂ˝ je v muzeu v Chrasti uloĹžen spoleÄnÄ s dalĹĄĂmi nĂĄlezy, fotodokumentacĂ a maketou ÄĂĄblovy bible. NejstarĹĄĂ archeologickĂŠ nĂĄlezy z tĂŠto lokality - napĹĂklad bronzovĂĄ zlacenĂĄ plastika ukĹiĹžovanĂŠho Krista ze 13. stoletĂ nebo zĂĄvÄsnĂ˝ kĹĂĹžek, doklĂĄdajĂcĂ moĹžnĂŠ kontakty PodlaĹžickĂ˝ch s kyjevsko- byzantskou oblastĂ, stavÄjĂ jinak mĂĄlo znĂĄmĂ˝ podlaĹžickĂ˝ klĂĄĹĄter do zcela jinĂŠho svÄtla.
OdbornĂky Äasto diskutovanĂ˝ nepomÄr mezi ambiciĂłznostĂ dĂla a mĂstem jeho vzniku, tak dĂky podobnĂ˝m nĂĄlezĹŻm ÄĂĄsteÄnÄ ustupuje do pozadĂ. NejnovÄjĹĄĂ archeologickĂ˝ vĂ˝zkum provedl v letech 2003 a 2007 tĂ˝m vedenĂ˝ Janem FrolĂkem. DoĹĄlo sice k mĂrnĂŠ korekci pĹedhusitskĂŠho pĹŻdorysu klĂĄĹĄtera, nicmĂŠnÄ jeho skuteÄnĂĄ podoba z pozdnÄ romĂĄnskĂŠho obdobĂ, tedy z doby vzniku Codexu gigantu, zĹŻstala i potĂŠ pouze v podobÄ dohadĹŻ a spekulacĂ. NejspĂĹĄ ĹĄlo o ÄĂĄsteÄnÄ zdÄnĂ˝ areĂĄl, k nÄmuĹž nĂĄleĹželo nÄkolik obytnĂ˝ch a hospodĂĄĹskĂ˝ch staveb zbudovanĂ˝ch ze dĹeva.
Kodex mohl bĂ˝t podle historika DuĹĄana FoltĂ˝na uloĹžen nÄkde v tÄchto mĂstech. I pĹes Ĺadu nezodpovÄzenĂ˝ch historickĂ˝ch otĂĄzek dĂĄvajĂ nalezenĂŠ pĹedmÄty z poslednĂho archeologickĂŠho vĂ˝zkumu zajĂmavou vĂ˝povÄÄ o dobÄ, ve kterĂŠ byla kniha knih sepsĂĄna. Nalezeny byly ÄlĂĄnky zdiva ze druhĂŠ poloviny 14. stoletĂ, zlomky patrnÄ kdysi velice honosnĂŠ dlaĹžby klĂĄĹĄtera z konce 12. stoletĂ, i tyto o sto let mladĹĄĂ glazovanĂŠ Ăşlomky. PrĹŻzkum zachytil takĂŠ 65 pomÄrnÄ chudÄ vybavenĂ˝ch hrobĹŻ.
Podle objevenĂ˝ch hrobovĂ˝ch nĂĄlezĹŻ lze dovodit, Ĺže se u podlaĹžickĂŠho klĂĄĹĄtera v nejstarĹĄĂ dobÄ pohĹbĂvalo jiĹž od 12. stoletĂ. TakovĂŠ ty nĂĄlezy honosnÄjĹĄĂ jsou tady na kraji - jednak pĹedevĹĄĂm tato pĹezka z opasku, kterou bychom kladli nÄkam do 13. stoletĂ, to byl evidentnÄ tedy hrob muĹžskĂ˝. PĹekvapenĂm byl nĂĄlez tÄchto zĂĄuĹĄnic, kterĂŠ se nosily zapletenĂŠ ve vlasech za uĹĄima, proto zĂĄuĹĄnice. A nebo na takovĂŠ pĂĄsce nebo Äelence, navÄĹĄenĂŠ kolem hlavy. Tyto jsou tĂŠmÄĹ bronzovĂŠ, masivnÄ postĹĂbĹenĂŠ plĂĄtovanĂŠ stĹĂbrem.
A tady jsem trochu na rozpacĂch - buÄ je to z ĂşplnĂŠho poÄĂĄtku klĂĄĹĄtera, Äili nÄjakĂĄ druhĂĄ polovina 12. stoletĂ, ale nemĹŻĹžeme vylouÄit ani variantu, Ĺže se na mĂstÄ klĂĄĹĄtera pohĹbĂvalo uĹž nÄjakou dobu pĹed jeho zaloĹženĂm, nÄkdy v prvnĂ pĹŻlce 12. stoletĂ. V kaĹždĂŠm pĹĂpadÄ tedy hrob Ĺženy v klĂĄĹĄteĹe nenĂ samozĹejmÄ obvyklĂĄ vÄc. No a z tÄch mladĹĄĂch nĂĄlezĹŻ - ĂşplnÄ jednoduchĂ˝ prstĂ˝nek stĹĂbrnĂ˝, nijak zdobenĂ˝ a jeden z mĂĄla nĂĄlezĹŻ, kterĂŠ mĹŻĹžeme pĹesnÄ zaĹadit, datovat, je mince VĂĄclava II. 1300 - 1305, takĹže to je jeden z mĂĄla pĹesnÄ datovanĂ˝ch hrobĹŻ.
Snad bych mÄl zmĂnit antropologickĂ˝ prĹŻzkum, kterĂ˝ ukĂĄzal velikĂŠ pĹekvapenĂ: Mezi tÄmi jedinci, kterĂŠ mĹŻĹžeme urÄit, bylo vĂc Ĺžen neĹž muŞů, coĹž ukazuje na to, Ĺže tam pohĹbĂvala ĂşplnÄ bÄĹžnĂĄ komunita nejenom ÄistÄ muĹžskĂĄ, kterou bychom oÄekĂĄvali v muĹžskĂŠm benediktinskĂŠm klĂĄĹĄteĹe. JĂĄ si to vysvÄtluji tĂm, Ĺže k farnĂmu kostelu, kde by tedy obyvatelĂŠ vesnice PodlaĹžic, kterĂĄ existovala vedle klĂĄĹĄtera, mÄli pohĹbĂvat, byla daleko, vĂce neĹž kilometr, Äili oni normĂĄlnÄ pohĹbĂvali v tom klĂĄĹĄteĹe.
StejnÄ tak mohli samozĹejmÄ bĂ˝t v klĂĄĹĄteĹe pohĹbeny i manĹželky nÄjakĂ˝ch donĂĄtorĹŻ, Äi pĹĂmo donĂĄtorky - osoby zaslouĹžilĂŠ o klĂĄĹĄter a asi se dĂĄ pĹedpoklĂĄdat, Ĺže s celibĂĄtem to v tĂŠ dobÄ nebylo jeĹĄtÄ zas tak ĹžhavĂŠ jako pozdÄji. I z prostĹedĂ nejvyĹĄĹĄĂho klĂŠru je znĂĄmĂŠ, Ĺže se vlastnÄ celibĂĄt prosazoval velmi dĹŻslednÄ aĹž ve 13. stoletĂ. Äili ve 12. stoletĂ ĂşplnÄ klidnÄ se nÄjakĂĄ ta manĹželka a dÄti mohly ĂşplnÄ vyskytnout a bĂ˝t pohĹbeny. VraĹĽme se ale zpÄt k nejvÄtĹĄĂ stĹedovÄkĂŠ knize.
VysokĂĄ je 90 cm, ĹĄirokĂĄ 50 centimetrĹŻ a våŞà 75 kilogramĹŻ. O jejĂm vzniku, autorovi a dĹŻvodech sepsĂĄnĂ tak obsĂĄhlĂŠho svazku se toho mnoho nevĂ. Mohli podlaĹžiÄtĂ mniĹĄi skuteÄnÄ vlastnit vĹĄechny pĹedlohy obsaĹženĂŠ v tak monumentĂĄlnĂm rukopise, shrnujĂcĂm stĹedovÄkou klĂĄĹĄternĂ uÄenost? Codex gigas je totiĹž sĂĄm o sobÄ jakousi malou knihovnou. Vedle StarĂŠho a NovĂŠho zĂĄkona obsahuje Ĺadu vĂ˝znamnĂ˝ch textĹŻ, napĹĂklad pĹĂruÄku pro knÄze tzv. PenitenciĂĄl neboli pĹĂruÄku pro vyznĂĄnĂ hĹĂchĹŻ samotnĂ˝m hĹĂĹĄnĂkem.
K nejznĂĄmÄjĹĄĂm patĹĂ celostrannĂŠ vyobrazenĂ ÄĂĄbla - podle nÄhoĹž zĂskal rukopis i svĂŠ oznaÄenĂ: ÄĂĄblova bible. Za zmĂnku stojĂ i temnĂŠ strĂĄnky s magickĂ˝mi zaklĂnacĂmi lĂŠkaĹskĂ˝mi formulemi a jeden z nejstarĹĄĂch znĂĄmĂ˝ch opisĹŻ Kroniky ÄeskĂŠ, sepsanĂŠ dÄkanem praĹžskĂŠ kapituly Kosmou. Kodex je z vÄtĹĄĂ ÄĂĄsti dĂlem jedinĂŠho pĂsaĹe. PrĂĄce mu trvala nejmĂŠnÄ deset let. Pro monumentĂĄlnĂ knihu bylo pĹipraveno na 160 dvoulistĹŻ pergamenu o rozmÄrech takĹka jeden krĂĄt jeden metr.
K jejich zhotovenĂ poslouĹžil stejnĂ˝ poÄet mezkĹŻ Äi oslĹŻ. ĂctyhodnĂŠ ÄĂslo. Zdaleka nejvÄtĹĄĂ diskuse vyvolĂĄvĂĄ ovĹĄem zdĂĄnlivĂĄ disproporce mezi velikostĂ knihy a velikostĂ instituce, kde vznikla. Je moĹžnĂŠ, aby tak "velkĂŠ" dĂlo vzniklo mimo vÄhlasnĂŠ kulturnĂ centrum? DrĹžme se faktĹŻ. Vyjma PodlaĹžickĂ˝ch ŞådnĂŠho starĹĄĂho vlastnĂka Codexu gigantu neznĂĄme. Rukopis mohl bĂ˝t sepsĂĄn ovĹĄem i na jinĂŠm mĂstÄ a do PodlaĹžic pouze pĹevezen a teprve poslĂŠze ĹeholnĂky pouĹžĂvĂĄn - konkrĂŠtnÄ pro zĂĄpisy o zemĹelĂ˝ch.
UmĂstÄny jsou na konci knihy. JmĂŠna mrtvĂ˝ch sem byla vpisovĂĄna do 12 listĹŻ kalendĂĄĹe, vĹždy ke konkrĂŠtnĂm dnĹŻm a je jich celkem na 1500. PoslednĂ zĂĄznam je z roku 1227, potĂŠ byl nejspĂĹĄ kodex pĹedĂĄn do zĂĄstavy. Je to i datum, kdy Codex gigas definitivnÄ opustil PodlaĹžice? ÄĂĄst odbornĂkĹŻ se domnĂvĂĄ, Ĺže to bylo koncem 20. let. stoletĂ. DruhĂĄ ÄĂĄst si myslĂ, Ĺže by to mohlo bĂ˝t aĹž pozdÄji - aĹž v souvislosti s objevem stĹĂbra v KutnĂŠ HoĹe. Byl to totiĹž sedleckĂ˝ klĂĄĹĄter, kterĂ˝ pĹŻjÄil podlaĹžickĂ˝m benediktinĹŻm penĂze, za kterĂŠ si do zĂĄstavy vzal tento kodex.
MusĂme tedy odpovÄdÄt na otĂĄzku, kdy bylo objeveno kutnohorskĂŠ stĹĂbro. Tady se opÄt nĂĄzory odbornĂkĹŻ liĹĄĂ, ovĹĄem zdĂĄ se, Ĺže k tomu objevu doĹĄlo pravdÄpodobnÄ v roce 1281. Tehdy totiĹž jarnĂ tĂĄnĂ zpĹŻsobilo sesuv horniny pod horou KaĹk a objevily se rudnĂŠ ĹžĂly. Tzn. je pomÄrnÄ pravdÄpodobnĂŠ, Ĺže Codex gigas do Sedlce doputoval aĹž po roce 1281. A nebyl zde o moc dĂŠle neĹž deset let. CisterciĂĄckĂ˝ klĂĄĹĄter v Sedlci u KutnĂŠ hory byl zaloĹžen coby prvnĂ konvent tohoto ĹĂĄdu u nĂĄs, roku 1142.
Podle barvy ĹeholnĂho hĂĄbitu byli jeho ÄlenovĂŠ nazĂ˝vĂĄni tĂŠĹž "ĹĄedĂ˝mi mnichy". PĹŻvodnĂ podoba klĂĄĹĄtera se nedochovala. Na mladĹĄĂ olejomalbÄ je zachycena ideĂĄlnĂ podoba celĂŠho areĂĄlu pĹed husitskĂ˝mi vĂĄlkami. Ze staveb, kterĂŠ pĹeÄkaly husitskĂŠ rabovĂĄnĂ a vypalovĂĄnĂ, se dochovalo pĹedevĹĄĂm obvodovĂŠ zdivo monumentĂĄlnĂho konventnĂho kostela NanebevzetĂ Panny Marie. Prostor je to nĂĄdhernĂ˝, nicmĂŠnÄ je tu jiĹž mĂĄlo staveb z tĂŠ doby ĹeknÄme pĹedhusitskĂŠ. VÄtĹĄina z tÄch souÄasnĂ˝ch staveb, kterĂŠ zde mĹŻĹžeme vidÄt, vznikly aĹž v novovÄku.
VÄtĹĄina budov toho romĂĄnskĂŠho klĂĄĹĄtera zanikla a dnes tu mĹŻĹžeme vidÄt aĹž novostavby, kterĂŠ vznikly povÄtĹĄinou na pĹelomu 17. a 18.stoletĂ a v prvnĂ polovinÄ 18. stoletĂ. KlĂĄĹĄter zde byl aĹž do roku 1783, kdy byl za cĂsaĹe Josefa II. zruĹĄen a od poÄĂĄtku 19. stoletĂ zde byla zaloĹžena jinĂĄ tradice, od tĂŠ doby zde funguje aĹž dodnes tabĂĄkovĂĄ tovĂĄrna. NejdĹĂv cĂsaĹsko-krĂĄlovskĂĄ tabĂĄkovĂĄ tovĂĄrna, nynĂ je v majetku spoleÄnosti Phillip Morris. V tom vlastnĂm objektu klĂĄĹĄtera sĂdlĂ jen vedenĂ spoleÄnosti a vedle jsou modernĂ provozy.
Konec 13. stoletĂ, kdy zde pobĂ˝val Codex gigas, pĹipomĂnĂĄ v Sedlci jeĹĄtÄ ÄĂĄst dochovanĂŠho romĂĄnskĂŠho zdiva v opatskĂŠ kapli. VĂĄĹže se k nejstarĹĄĂ etapÄ existence konventu. Podle legendy byl klĂĄĹĄter zaloĹžen velmoĹžem Miroslavem, kterĂ˝ se zastavil ve zdejĹĄĂm lesnĂm porostu, aby si odpoÄinul. Ve snu mu do otevĹenĂ˝ch Ăşst vletÄl ptĂĄÄek a vnukl mu myĹĄlenku na zaloĹženĂ klĂĄĹĄtera. JmĂŠno Sedlec mĂsto prĂ˝ zĂskalo podle koĹskĂŠho sedla, kterĂ˝m mÄl ĹĄlechtic podloĹženou hlavou.
Fresku, inspirovanou legendou, najdeme nad schodiĹĄtÄm konventnĂ budovy. VĂ˝zdoba stÄn v Ăşrovni prvnĂho patra bĂ˝valĂŠ klĂĄĹĄternĂ jĂdelny je vÄnovĂĄna vĂ˝jevĹŻm z legend o ÄtrnĂĄcti svatĂ˝ch pomocnĂcĂch. Dominantou na ochoze prvnĂho patra je plastika svatĂŠho Bernarda - vĂ˝znamnĂŠ osobnosti cisterciĂĄckĂŠho ĹĂĄdu. O tom, zda a jak byl tady v SedleckĂŠm klĂĄĹĄteĹe stĹedovÄkĂ˝ rukopis monumentĂĄlnĂch rozmÄrĹŻ vyuĹžĂvĂĄn, se nic nevĂ. Roku 1292 navĹĄtĂvil zdejĹĄĂ sĂdlo mladĂ˝ krĂĄl VĂĄclav II.
Zda bylo panovnĂkovi rozmÄrnĂŠ ÄĂĄblovo dĂlo pĹedvedeno, o tom historickĂŠ prameny mlÄĂ. JasnĂŠ je pouze to, Ĺže Codex gigas, danĂ˝ sem do zĂĄstavy, se jiĹž nikdy podlaĹžickĂ˝m benediktinĹŻm zpÄt vykoupit nepodaĹilo. Roku 1295 se novĂ˝m majitelem pĹevelikĂŠ knihy, kterĂĄ byla v zĂĄvÄru 13. stoletĂ chĂĄpĂĄna jako jeden ze stĹedovÄkĂ˝ch divĹŻ svÄta, stal bĹevnovskĂ˝ klĂĄĹĄter. PojÄme si pĹiblĂĹžit mĂsto, kde naĹĄel vzĂĄcnĂ˝ rukopis ĂştoÄiĹĄtÄ na vĂce neĹž jedno stoletĂ. K nejstarĹĄĂm dochovanĂ˝m mĂstĹŻm bĹevnovskĂŠho klĂĄĹĄtera patĹĂ pozĹŻstatky trojlodnĂ krypty z 11. stoletĂ.
Ta architektura je pro nĂĄs mimoĹĂĄdnÄ pozoruhodnĂĄ, protoĹže je to vlastnÄ nejstarĹĄĂ dochovanĂĄ benediktinskĂĄ architektura na naĹĄem ĂşzemĂ. V pĹedchozĂm obdobĂ se stavÄlo pravdÄpodobnÄ zejmĂŠna ze dĹeva. AnalĂ˝za historickĂ˝ch pramenĹŻ ukazuje, Ĺže pravdÄpodobnÄ byla krypta dokonÄena do roku 1045, kdy byl v BĹevnovÄ pohĹben blahoslavenĂ˝ VintĂĹ. Pro nĂĄs je ta krypta zajĂmavĂĄ i z toho dĹŻvodu, Ĺže nĂĄm dokĂĄĹže troĹĄku evokovat, jak mohl vypadat klĂĄĹĄternĂ kostel v PodlaĹžicĂch, kterĂ˝ se nezachoval.
Benediktini ve 12. stoletĂ, zaÄĂĄtkem 13. stoletĂ jeĹĄtÄ pouĹžĂvali ten typ architektury, kdy nad sebou byly dva sakrĂĄlnĂ prostory krypta a vlastnĂ chĂłr. Codex gigas mohl v dobÄ svĂŠho bĹevnovskĂŠho pobytu najĂt ĂştoÄiĹĄtÄ moĹžnĂĄ jen nÄkolik metrĹŻ severnÄ od tÄchto mĂst. KlĂĄĹĄternĂ knihovny byly obvykle umisĹĽovĂĄny do vĂ˝chodnĂch kĹĂdel, do sousedstvĂ sakristie, mezi vlastnĂ kostel a kapitulnĂ sĂĹ. NenĂ ovĹĄem vylouÄeno, Ĺže mohl bĂ˝t z dĹŻvodu svĂŠ velikosti, umĂstÄn atypicky, tĹeba pĹipoutĂĄn ĹetÄzy na speciĂĄlnĂm ÄtecĂm pulpitu nÄkde v ambitu.
Otvory v pĹŻvodnĂch deskĂĄch knihy by takovĂŠ ĹeĹĄenĂ umoĹžĹovaly. Podobu bĹevnovskĂŠho klĂĄĹĄtera pĹed jeho vrcholnÄ baroknĂ pĹestavbou pĹibliĹžuje malĂ˝ detail na obrazu svatĂŠ MarkĂŠty. Zachycuje dochovanĂ˝ chĂłr pĹŻvodnĂho gotickĂŠho chrĂĄmu. Ve 13. stoletĂ se v BĹevnovÄ pĹestala krypta pouĹžĂvat a nejspĂĹĄ do nĂ byla vestavÄna pĹĂÄka. NĂĄkladnou pĹestavbu ĹĂdil 19. bĹevnovskĂ˝ opat - jiĹž zmĂnÄnĂ˝ Bavor z NeÄtin, ĹĂĄdovĂ˝m jmĂŠnem Pavel II. VĂĄĹženĂ˝ a bohatĂ˝ prelĂĄt, milovnĂk umÄnĂ, ale i muĹž, kterĂ˝ se neostĂ˝chal zĂskĂĄvat pro klĂĄĹĄter vĂ˝hody i za cenu pĂsemnĂ˝ch falz a podvrhĹŻ.
Jak vypadal Ĺživot v BĹevnovÄ lze opÄt vÄtĹĄinou soudit pouze z indiciĂ nebo ze zprostĹedkovanĂ˝ch informacĂ, kterĂŠ se vÄtĹĄinou - pokud jsou dochovĂĄny pĂsemnÄ, tĂ˝kajĂ majetkoprĂĄvnĂch vztahĹŻ anebo prĂĄvnĂch privilegiĂ klĂĄĹĄtera. O samotnĂŠm ĹživotÄ bĹevnovskĂŠ komunity prakticky od zaloĹženĂ aĹž do toho husitskĂŠho obdobĂ, toho nevĂme mnoho. MĂĄme dochovĂĄna jmĂŠna nÄkterĂ˝ch mnichĹŻ, jmĂŠna opatĹŻ a z tĂŠto Ĺady lidĂ vystupujĂ jako vĂ˝raznĂŠ osoby jenom nemnozĂ. PrĂĄvÄ Bavor z NeÄtin, ĹĂĄdovĂ˝m jmĂŠnem opat Pavel II., vystupuje z tohoto anonymnĂho zĂĄstupu jako jedna z nejvĂ˝raznÄjĹĄĂch osobnostĂ.
NepochybnÄ, i kdyĹž je to moĹžnĂĄ dĂĄno tĂm, Ĺže pro jeho dobu, pro jeho opatskou vlĂĄdu, mĂĄme nejvĂc dochovanĂ˝ch pĂsemnĂ˝ch materiĂĄlĹŻ, a z toho se Äasto vyvozuje, Ĺže on byl tĂm, kdo pĹivedl BĹevnov v pĹedhusitskĂŠ dobÄ na tu opravdu nejvyĹĄĹĄĂ ĂşroveĹ jak po strĂĄnce duchovnĂ, tak i materiĂĄlnĂ. NejstarĹĄĂ dochovanĂŠ pozĹŻstatky pĹŻvodnĂho bĹevnovskĂŠho areĂĄlu - segmenty romĂĄnskĂŠ a gotickĂŠ ÄĂĄsti konventu - zĹŻstaly zachovĂĄny takĂŠ v bĂ˝valĂŠ rajskĂŠ zahradÄ. JejĂ stĹednĂ ÄĂĄst tvoĹilo kdysi lavatorium - tedy umĂ˝vĂĄrna.
Po archeologickĂ˝ch prĹŻzkumech je mĂsto dnes jiĹž opÄt zakrytĂŠ. V dobÄ toho dlouhĂŠho vĂ˝voje, pro kterĂŠ husitskĂŠ vĂĄlky znamenajĂ zakonÄenĂ nebo jakousi pĹervu, tedy doba romĂĄnskĂĄ a gotika, mĹŻĹžeme pĹedpoklĂĄdat i z toho mĂĄla, co se dochovalo, dvÄ skuteÄnosti. Za prvĂŠ, Ĺže se vĂ˝raznÄ nemÄnily stavebnĂ dispozice budov tzn. tam, kde dnes nachĂĄzĂme klauzuru, tak tam pravdÄpodobnÄ byla v dobÄ gotickĂŠ i v dobÄ romĂĄnskĂŠ, i kdyĹž byla velmi pravdÄpodobnÄ menĹĄĂ a moĹžnĂĄ ne zcela pĹesnÄ baroknĂ stavba kopĂruje zdivo, ale zĂĄkladnĂ propozice a umĂstÄnĂ mĹŻĹžeme pĹedpoklĂĄdat, Ĺže bylo shodnĂŠ.
Tzn., Ĺže kostel a konvent se nachĂĄzely na stejnĂ˝ch mĂstech. O tom, jak stavebnĂ objekty vypadaly, si mĹŻĹžeme udÄlat alespoĹ pĹibliĹžnou pĹedstavu v pozĹŻstatcĂch objektĹŻ, kterĂŠ se dnes nachĂĄzejĂ pod ĂşrovnĂ bĹevnovskĂŠ baziliky. Pro pochopenĂ dalĹĄĂ cesty kodexu musĂme pĹipomenout, Ĺže bĹevnovĹĄtĂ benediktini se v prvnĂ polovinÄ 13. stoletĂ stali majiteli rozlehlĂ˝ch ĂşzemĂ na Policku a Broumovsku, kde si poslĂŠze zaloĹžili proboĹĄtstvĂ. vĂ˝znamnĂ˝m kulturnĂm centrem. a mohla se pochlubit cennĂ˝mi svazky.
JejĂ souÄĂĄstĂ bylo jiĹž od 11. stoletĂ ÄinnĂŠ skriptorium - pĂsaĹskĂĄ dĂlna. NenĂ tedy vylouÄeno, Ĺže prĂĄvÄ zdejĹĄĂ rukopisy poslouĹžily mnichovi z PodlaĹžic coby pĹedloha k sepsĂĄnĂ Giganta. Klid nenaĹĄel obĹĂ kodex ovĹĄem ani ve zdech tehdy nejbohatĹĄĂho ÄeskĂŠho klĂĄĹĄtera. DalĹĄĂ osudy stĹedovÄkĂŠho unikĂĄtu poznamenal rok 1420. NĂĄstropnĂ freska v objektu bĹevnovskĂŠ prelatury znĂĄzorĹuje dobytĂ klĂĄĹĄtera TĂĄbory a PraĹžany. StejnĂ˝ nĂĄmÄt objevĂme jeĹĄtÄ na fresce v zĂĄpadnĂm ambitu konventu.
Plameny, smrt, pustoĹĄenĂ majetku a zkĂĄza - to vĹĄechno provĂĄzelo vĂtÄznĂŠ taĹženĂ husitĹŻ. Pohroma nezastihla naĹĄtÄstĂ pĹedstavitele benediktinskĂŠho ĹĂĄdu nepĹipravenĂŠ. JeĹĄtÄ pĹed tĂm, neĹž byl v kvÄtnu 1420 bĹevnovskĂ˝ klĂĄĹĄter vyplenÄn, dokĂĄzali mniĹĄi odvĂŠzt podstatnou ÄĂĄst svĂŠho pokladu. VĹĄe - tedy i nejvĂ˝znamnÄjĹĄĂ dĂla cenÄnĂŠ knihovny vÄetnÄ Codexu gigantu - naĹĄlo ĂştoÄiĹĄtÄ v odlehlĂŠm proboĹĄtstvĂ v BroumovÄ. Za husitskĂ˝ch vĂĄlek zĹŻstalo Broumovsko vĂ˝spou katolicismu v severovĂ˝chodnĂch ÄechĂĄch.
HusitĹŻm se zdejĹĄĂ cĂrkevnĂ stĂĄnek, zbudovanĂ˝ na vyvýťenĂŠm skalnatĂŠm ostrohu, nepodaĹilo nikdy dobĂ˝t. NejvÄtĹĄĂ rukopisnĂĄ kniha svÄta tak za jeho zdmi pĹeÄkala v bezpeÄĂ i tato neklidnĂĄ lĂŠta. Nakonec v BroumovÄ pobyla vĂce neĹž 170 let, coĹž je vĹŻbec nejdelĹĄĂ z jejĂch ÄeskĂ˝ch zastavenĂ. KreslenĂĄ veduta zachycuje podobu klĂĄĹĄtera v dobÄ, kdy zde Codex gigas pobĂ˝val. Ve kterĂŠ ÄĂĄsti pĹŻvodnĂch budov byl pergamenovĂ˝ monument uloĹžen, se uĹž zĹejmÄ nedopĂĄtrĂĄme.
V samotnĂŠm klĂĄĹĄteĹe tuto dobu pĹipomĂnĂĄ jen mĂĄlo pamĂĄtek - starĂĄ klenba, pĹŻvodnĂ schodiĹĄtÄ, vzĂĄcnĂĄ freska Äi nejstarĹĄĂ vyobrazenĂ mÄsta a klĂĄĹĄtera na obraze. VÄtĹĄina tÄch staveb, kterĂŠ zde dnes vidĂme, vznikla v prvnĂ tĹetinÄ 18. stoletĂ a jsou spojeny se jmĂŠnem opata Otmara Zinkeho, coĹž byl velkĂ˝ stavebnĂk - za nÄj vznikĂĄ dneĹĄnĂ podoba bĹevnovskĂŠho klĂĄĹĄtera a vznikĂĄ i dneĹĄnĂ podoba BroumovskĂŠho klĂĄĹĄtera. BroumovskĂ˝ klĂĄĹĄter vlastnÄ pĹŻvodnÄ byl klĂĄĹĄternĂ hrad, postavil ho zde v prvnĂch letech 14. stoletĂ opat Bavor z NeÄtin, bĹevnovskĂ˝ opat, pod nÄhoĹž vlastnÄ to proboĹĄtstvĂ patĹilo a tu hradnĂ podobu si vĂce mĂŠnÄ udrĹžel aĹž do prvnĂ pĹŻlky 17. stoletĂ.
A teprve od druhĂŠ poloviny 17. stoletĂ zaÄal bĂ˝t baroknÄ pĹestavovĂĄn a tu hlavnĂ baroknĂ pĹestavbu provedl prĂĄvÄ opat Zinke, kdyĹž povÄĹil slavnĂŠho ÄeskĂŠho architekta KiliĂĄna IgnĂĄce Diezenhofera, aby vypracoval projekt a podle nÄho ve 20. a 30.letech byl vlastnÄ ten klĂĄĹĄter vybudovĂĄn. NejstarĹĄĂ obdobĂ, kdy na Broumovsku pĹŻsobili benediktinĹĄtĂ ĹeholnĂci, pĹipomĂnĂĄ ve zdejĹĄĂm muzeu nÄkolik vzĂĄcnĂ˝ch relikviĂ: dĹevÄnĂĄ, polychromiĂ zdobenĂĄ socha svatĂŠ Barbory, stĹeleckĂ˝ terÄ Äi vzĂĄcnĂŠ pĂsemnosti.
NejrozsĂĄhlejĹĄĂch zmÄn se klĂĄĹĄter doÄkal ve 20. a 30. letech 18. stoletĂ. NovÄ byl postaven i jednopatrovĂ˝ knihovnĂ sĂĄl s galeriĂ. VÄtĹĄina knih na regĂĄlech - byĹĽ velmi starĂ˝ch, byla zĂskĂĄna aĹž v 17. a 18. stoletĂ. TÄch, kterĂŠ skuteÄnÄ pamatujĂ Codex gigas, je tu opravdu poskrovnu. V BroumovÄ zaÄne prvnÄ Codex gigas vystupovat z jakĂŠhosi ĹĄera, Ĺže jeho uĹživatelĂŠ jsou nĂĄm prvnÄ znĂĄmi. My se mĹŻĹžeme domnĂvat, Ĺže uĹž pĹed tĂm byl obdivovĂĄn snad i Äten, pokud to vĹŻbec ĹĄlo, vzhledem k jeho rozmÄrĹŻm, nicmĂŠnÄ tady, na konci stĹedovÄku, na zaÄĂĄtku novovÄku se stal jakĂ˝msi objektem zĂĄjmu lidĂ, kteĹĂ Broumovem projĂĹždÄli a na tuto kuriozitu se sem pĹichĂĄzeli podĂvat.
A nebyli to lidi pouze z Äeska nebo ze sousednĂho Slezska, ale i z mnoha dalĹĄĂch zemĂ. Ve druhĂŠ polovinÄ 16. stoletĂ byl zaveden jakĂ˝si Ăşzus, Ĺže se tyto nĂĄvĹĄtÄvy mohly do tohoto kodexu pĹĂmo podepsat. Na folia, na nichĹž byl vlastnÄ kalendĂĄĹ, takĹže na strĂĄnku s pĹĂsluĹĄnĂ˝m mÄsĂcem, nÄkdy i na pĹĂsluĹĄnĂ˝ ĹĂĄdek s konkrĂŠtnĂm svĂĄtkem se ta nĂĄvĹĄtÄva mohla podepsat a Äasto tak Äinila. TakĹže je tam vĂce neĹž 30 originĂĄlnĂch zĂĄpisĹŻ ze 70.- 90. let 16. stoletĂ tÄch lidĂ, kteĹĂ se sem tomu kodexu pĹiĹĄli obdivovat.
Tradici zĂĄpisĹŻ zavedl tehdejĹĄĂ opat Jan z Chotova. Mezi podepsanĂ˝mi jsou duchovnĂ, ĹeholnĂci jinĂ˝ch klĂĄĹĄterĹŻ, ale i alchymista bavorskĂŠho vĂŠvody VilĂŠma V., ĂşĹednĂci, mÄstskĂ˝ pĂsaĹ Äi koÄĂ. ObjevĂme tu ovĹĄem takĂŠ vzĂĄcnĂ˝ zĂĄznam o nĂĄvĹĄtÄvÄ krĂĄle Ferdinanda I. HabsburskĂŠho. V BroumovÄ pĹenocoval v kvÄtnu roku 1527. ZĂĄpis o tĂŠto udĂĄlosti byl vĹĄak uÄinÄn aĹž o 40 let pozdÄji. PoslouĹžilo k tomu volnĂŠ mĂsto za textem Kosmovy kroniky. BÄhem doby, kdy byl Gigas librorum uloĹžen v BroumovÄ, proĹĄla kniĹžnĂ produkce v celĂŠ EvropÄ zĂĄsadnĂ promÄnou.
NadĂĄle vznikala rozmÄrnĂĄ bohatÄ iluminovanĂĄ dĂla. Objev knihtisku a s nĂm i pĹevratnĂ˝ zpĹŻsob vĂ˝roby knih s sebou ovĹĄem pĹinesl novĂ˝ pohled na jejich vyuĹžĂvĂĄnĂ. Z ekonomickĂ˝ch i praktickĂ˝ch dĹŻvodĹŻ se knihy zmenĹĄily a ztratily svoji vĂ˝stavnost iluminovanĂ˝ch kodexĹŻ. StarobylĂ˝ obĹĂ rukopis s malovanĂ˝mi iniciĂĄlami se stĂĄvĂĄ kuriozitou a jeho obsahu rozumÄla jen hrstka zasvÄcencĹŻ. V BroumovÄ se Codex gigas v tĂŠ dobÄ tÄĹĄil stĂĄle vÄtĹĄĂ a vÄtĹĄĂ slĂĄvÄ.
Byl obdivovĂĄn zĂĄstupy vĂ˝znamnĂ˝ch i nevĂ˝znamnĂ˝ch zĂĄjemcĹŻ, mezi kterĂ˝mi nechybÄli ani vyznavaÄi nigromancie - tedy ÄernoknÄĹžnictvĂ. A tak nenĂ divu, Ĺže zvÄsti o velkoleposti Codexu gigantu pronikly nÄkdy na poÄĂĄtku 90. let. stoletĂ aĹž k samotnĂŠmu cĂsaĹi Rudolfu II. NevĂme kdo mu tu zprĂĄvu donesl, nevĂme ani, jakĂ˝m konkrĂŠtnĂm zpĹŻsobem ho zĂskal, ale vypadĂĄ to, Ĺže mu ho v roce 1594 zdejĹĄĂ opat Martin z Pravdovic zvanĂ˝ lidmi Martin KorĂ˝tko, coĹž bylo dosti pĹilĂŠhavĂŠ oznaÄenĂ, daroval.
NejspĂĹĄe se mu chtÄl zavdÄÄit, jedna z verzĂ by mohla bĂ˝t spojena s tĂm, Ĺže cĂsaĹ Rudolf II. dva roky pĹed tĂm udÄlil Martinovi KorĂ˝tkovi a dvÄma zdejĹĄĂm mÄĹĄĹĽanĹŻm erbovnĂ privilegium. CĂsaĹova sbÄratelskĂĄ vĂĄĹĄeĹ, jeho touha zĂskat jakĂ˝koliv zajĂmavĂ˝ pĹedmÄt, spojovanĂ˝ Äasto s nadpĹirozenĂ˝mi silami, znamenaly pro ÄĂĄblovu bibli moĹžnĂĄ zĂĄchranu. V dobÄ stavovskĂŠho povstĂĄnĂ byl totiĹž broumovskĂ˝ klĂĄĹĄter naÄas zruĹĄen a jeho bohatĂĄ knihovna vyrabovĂĄna. MnohĂŠ kodexy se ztratily navĹždy.
Codex gigas, kterĂ˝ jiĹž delĹĄĂ Äas provĂĄzela ona velkolepĂĄ povÄst nejvÄtĹĄĂ rukopisnĂŠ knihy svÄta, byl naĹĄtÄstĂ jeĹĄtÄ pĹed touto pohromou pĹemĂstÄn do Prahy. SĂdlo ÄeskĂ˝ch krĂĄlĹŻ se vĹĄak paradoxnÄ stalo jeho poslednĂm zastavenĂm na naĹĄem ĂşzemĂ. V zĂĄvÄru 16. stoletĂ tak kniĹžnĂ gigant spoÄinul na PraĹžskĂŠm hradÄ ve vyhlĂĄĹĄenĂŠ cĂsaĹskĂŠ kunstkomoĹe. V blĂzkosti dneĹĄnĂho Ĺ panÄlskĂŠho sĂĄlu a sousednĂ Rudolfovy galerie - konkrĂŠtnÄ v mĂstech mezi 2. a 3. nĂĄdvoĹĂm, nechal cĂsaĹ Rudolf II. zbudovat pro nejroztodivnÄjĹĄĂ pĹedmÄty tzv. ChodbovĂŠ stavenĂ.
Po jeho smrti roku 1612 zĹŻstala kniha, nejspĂĹĄ pro svoji objemnost, uĹĄetĹena odvozu do VĂdnÄ. PozdÄji pĹeÄkala na PraĹžskĂŠm hradÄ i neklidnĂŠ obdobĂ po bitvÄ na BĂlĂŠ hoĹe. OsudnĂ˝m se starobylĂŠmu kodexu stalo aĹž dobytĂ PraĹžskĂŠho hradu ĹĄvĂŠdskĂ˝m vojevĹŻdcem KĂśnigsmarkem 26. Äervence roku 1648. HlavnĂm cĂlem pĹekvapivĂŠho vojenskĂŠho taĹženĂ totiĹž byly slavnĂŠ rudolfinskĂŠ sbĂrky a dalĹĄĂ umÄleckĂŠ a kniĹžnĂ skvosty. Staly se jednou z vĂ˝znamnĂ˝ch ÄĂĄstĂ vĂĄleÄnĂŠ koĹisti, urÄenĂŠ pro vzdÄlanou ĹĄvĂŠdskou krĂĄlovnu KristĂ˝nu.
Osud kodexu a dalĹĄĂch cennostĂ rudolfinskĂŠ sbĂrky se tak roku 1648 definitivnÄ naplnil. Na sklonku tĹicetiletĂŠ vĂĄlky totiĹž Codex gigas - coby obzvlĂĄĹĄĹĽ cenÄnĂĄ vĂĄleÄnĂĄ koĹist - naĹĄi zemi opustil. Do Äech se uĹž nemÄl nikdy vrĂĄtit. Spolu s kodexem odplula do Ĺ vĂŠdska i povÄst, kterĂĄ zrozenĂ nejvÄtĹĄĂ rukopisnĂŠ knihy svÄta provĂĄzela. O latinskĂŠm zĂĄpisu na vnitĹnĂ stranÄ desek knihy, informujĂcĂm o pĹŻvodu rukopisu z vĂ˝chodoÄeskĂ˝ch PodlaĹžic, se po dlouhĂĄ staletĂ nevÄdÄlo.
Od 14. stoletĂ byl totiĹž pĹelepen hlaholskou abecedou. Je tedy zcela pochopitelnĂŠ, Ĺže se povÄst o zrodu kodexu tradovala s urÄitĂ˝mi nuancemi. Tady v BroumovÄ moĹžnĂĄ vznikĂĄ ta hlavnĂ povÄst - povÄst o ÄĂĄblovÄ bibli resp. mĂĄme ji zde prvnÄ pĂsemnÄ doloĹženou. Ona ta povÄst mĹŻĹže bĂ˝t starĹĄĂho data, nicmĂŠnÄ ty nejstarĹĄĂ zĂĄpisy, kterĂŠ pochĂĄzejĂ z praĹžskĂ˝ch rudolfinskĂ˝ch sbĂrek prĂĄvÄ hovoĹĂ o tom, Ĺže ÄĂĄbel mÄl pomoci onomu pĂsaĹi prĂĄvÄ zde v BroumovÄ. Ti lidĂŠ v 16. a v zaÄĂĄtku 17. stoletĂ uĹž nevÄdÄli, Ĺže ten kodex vznikl kdysi okolo roku 1200 nebo na zaÄĂĄtku 13. stoletĂ v PodlaĹžicĂch.
Ten klĂĄĹĄter v tu dobu jiĹž dlouhou dobu neexistoval, a mysleli si, Ĺže vznikl tady v BroumovÄ. TakĹže ta povÄst se prĂĄvÄ vĂĄĹže na zdejĹĄĂ lokalitu a podle nĂ zde mÄl ĹžĂt k smrti odsouzenĂ˝ mnich, jenĹž se chtÄl vykoupit tĂm, Ĺže bÄhem jednĂŠ noci opĂĹĄe nejvÄtĹĄĂ knihu na svÄtÄ a kdyĹž o pĹŻlnoci vidÄl, Ĺže se mu to nezdaĹĂ, povolal k pomoci ÄĂĄbla a ten mu pomohl dĂlo dokonat. Za odmÄnu pĂsaĹ svĂŠho pomocnĂka v knize vymaloval. PodivnĂŠ vyobrazenĂ malĂŠho ÄĂĄbla spoleÄnÄ s obrovskĂ˝mi rozmÄry kodexu vzbuzovaly uĹž od pradĂĄvna Ăşdiv a vyvolĂĄvaly otĂĄzky, zda nenĂ jeho zrod skuteÄnÄ dĂlem nadpĹirozenĂ˝ch sil.
UpĹeme-li vĹĄak svĹŻj zrak na protilehlou stranu knihy - uvidĂme vyobrazenĂ NebeskĂŠho JeruzalĂŠma. DvÄ protilehlĂŠ strany v tomto kontextu symbolizujĂ zĂĄkladnĂ dualitu stĹedovÄkĂŠho ÄlovÄka. ProstĂ lidĂŠ tehdy spĂĹĄe vnĂmali podobu samotnĂŠho ÄĂĄbla a nikoliv vzĂĄjemnou konfrontaci pekla a nebe. Codex gigas se tÄĹĄil nebĂ˝valĂŠmu zĂĄjmu uÄencĹŻ i milovnĂkĹŻ umÄnĂ stejnÄ tak v dobĂĄch minulĂ˝ch, jako v dneĹĄnĂ souÄasnosti. A prĂĄvÄ ona pĹivedla obĹĂ dĂlo po letech opÄt na naĹĄe ĂşzemĂ.
DĂky spoluprĂĄci NĂĄrodnĂch knihoven ÄeskĂŠ republiky a Ĺ vĂŠdska se po vĂce neĹž 359 letech vrĂĄtila v zĂĄĹĂ roku 2007 nejvÄtĹĄĂ rukopisnĂĄ kniha svÄta do zemÄ svĂŠho zrodu. Po New Yorku a BerlĂnÄ se stala praĹžskĂĄ Galerie Klementinum teprve tĹetĂm mĂstem na svÄtÄ, kam byl ĹĄvĂŠdskou stranou Codex gigas zapĹŻjÄen. OriginĂĄl ÄĂĄblovy bible a s nĂm i unikĂĄtnĂ vĂ˝stava nazvanĂĄ "TajemstvĂ nejvÄtĹĄĂ rukopisnĂŠ knihy svÄta" pĹipomnÄly zrod i putovĂĄnĂ tohoto unikĂĄtnĂho stĹedovÄkĂŠho rukopisu v proudu Äasu - od jejĂho sepsĂĄnĂ aĹž do dneĹĄnĂch dnĹŻ. Tak konÄĂ nevĹĄednĂ putovĂĄnĂ Codexu gigas. NeobvyklĂ˝ pĹĂbÄh knihy vepsanĂ˝ do Ĺživota lidĂ, mĂst i doby historiĂ samou. NezodpovÄzenĂŠ otĂĄzky, skrytĂĄ poselstvĂ, ale takĂŠ neutuchajĂcĂ zĂĄjem, ji budou nejspĂĹĄ provĂĄzet i na jejĂ dalĹĄĂ pouti dÄjinami lidstva.