1. Caravaggio
Dokument se v úvodu vrací do roku 1610, kdy malíř Caravaggio byl hledán kvůli vraždě.
2. Rembrandt
Ke stáru ohluchlý génius, velmistr šerosvitu, nám svými obrazy říká, že největší malířské dílo nesvazuje ani čas, ani vkus. Je připomínkou, pokud ji vůbec potřebujeme, že výmluvnost nebývá propojena s úhledností.
3. Bernini
Před tímto italským barokním sochařem, malířem a architektem nikdo nedokázal přinutit mramor, aby se natolik podobal lidskému tělu. Sousoší "Extáze svaté Terezy" si Vás naprosto podmaní. Když francouzský znalec z 18. století se na Terezu podíval, prohlásil: "Jestli je tohle láska k Bohu, tak tu dobře znám." Nebyl to žádný jedovatý vtip, ale smeknutí klobouku před Berninim za to, že vytvořil nejnáročnější věc na světa: vizuální podobu čiré blaženosti.
4. Turner
Při zběžném pohledu jsou zátiší malíře Turnera stejně útěšně british, jako odpolední šálek čaje. Chyba lávky! To byste jeho obrazy viděli jako z rychlíku. Byl malíř chaosu, požáru, apokalypsy, autor divokých, odvážných obrazů. Maloval téměř na hranici šílenství, básník z East Endu, lidové čtvrti východního Londýna. Vytvořil největší dílo britské malby: vizionářskou "Loď otroků".
5. David
Francouzský neoklasicista Jacques Louis David (1748-1825) byl svého času oficiálním malířem Napoleona, potom revoluce, nakonec kvůli jeho mistrovskému dílu "Maratova smrt" odmítli jeho tělo ve Francii pohřbít. Jean Paul Marat, nejparanoidnější ze všech fanatiků revoluce, byl zavražděn ve vaně. Podle Marata nebylo nikdy zabito dost lidí, přitom pro Davida Marat nebyl obluda, ale světec. David, s nímž mávaly politické víry, celý život nevyznával nic jiného než čest a ctnost.
6. Picasso
Příběh génia výtvarného umění, jehož životní osudy těkaly mezi malířskou radostí, mužnou vášní a bojovníka za socialistický mír. V roce 1941 Katalánec Pablo Picasso žil a pracoval v Paříži. Evropu obsadila tzv. Třetí říše. Picassa často obtěžují esesmani. Mumlají o degenerovaném umění a trousí narážky na to, že ukrývá židovské přátele. Pak vždycky v ateliéru něco poškodí. Dojde k rozhovoru, který se později stal součástí picassovské legendy.
Nevítaný uniformovaný návštěvník ateliér nejprve proslídí a pak si všimne, že na několika místech leží pohlednice - reprodukce nejslavnějšího Picassova díla, epického vylíčení události, k níž došlo během občanské války ve Špamělsku - německého bombardování baskického městečka Guerniky: "Je to vaše práce?" A Picasso odpovídá: "Ne, ne - vaše. Vezměte si jednu jako suvenýr."
7. Van Gogh
Charismatický holandský malíř a kreslíř Vincent Willem van Gogh (1853-1890) byl jednou z největších osobností světového výtvarného umění a je dnes pravděpodobně nejznámější postavou holandské historie. Van Gogh se brzy zřekl impresionistického způsobu malby a vyhraňuje svůj vlastní styl, založený na výrazové síle barvy. S podivuhodnou rychlostí pak vznikají jeden za druhým dnes slavné obrazy - kvetoucí sady, výjevy z městského parku, krajiny s okolí Arles a figurální malby.
Van Gogh je zcela uchvácen citronovou žlutí a pruskou modří, svým štětcem rozehrává symfonii čistých barev, které naplňují jeho obrazy světlem. Nedávno jsme v cyklu BBC Soukromí mistrovského díla měli možnost zabývat se ze všech možných úhlů Goghovými Slunečnicemi. Britský kulturní ekolog Simon Schama připomene strhující drama jeho závěrečné kapitoly tvorby a života.
8. Rothko
Jakou moc má umění? Můžete ho prožívat jako lásku nebo smutek? Může změnit váš život? Tyto zdánlivě nemožné otázky dává Simon Schama, autor cyklu Síla umění, úvodem závěrečné epizody Rothko pojmenované po americkém abstraktním malíři. V prvních letech dvacátého století otevřela Amerika náruč rodině Rothkowitzů z Dvinska, stejně jako milionům Židů z celého světa. Po třiceti letech bídy se vypracoval mezi přední americké malíře.
Svým obrazům chtěl dát emocionální sílu starých mistrů. Pracoval s velkými vertikálními plátny s kontrastujícími barevnými pásy. Na první pohled překvapí bezednou hloubkou, jsou svítivé, jiskřící, zvou do hlubokého, zářivého, vzdáleného neznáma. Podle Schamy jeho obrazy jsou rovnocenné dílům jeho dvou bohů: Rembrandta a Turnera. Vyzařuje z nich stejně silné magnetické pole.
x
Může umění zlepšit nebo dokonce změnit náš život? Marxisté tvrdili, že to je nadstavba společnosti, samá voda. Skutečné umění je životadárná součást světa lidí. Síla umění - obrazově podmanivé, vypravěčsky dramaticky strhující, širokopásmové dokumentární portréty stylotvorných umělců. Cyklus dokumentů BBC připravil a uvádí Simon Schama.
Simon Schama, autor a průvodce znamenitého osmidílného cyklu Síla umění význačný britský historik a kulturní antropolog, působil na předních světových univerzitách, je autorem kroniky francouzské revoluce Občané (Prostor, 1966), televizního seriálu Historie Británie (2000) a esejistické publikace Krajina a paměť (Argo/Dokořán, 2007).
Ahoj, podívej se na zajímavé video Po stlačení tlačítka "Pošli" nezapomeň vyplnit správnou e-mailovou adresu a pak odeslat.
Odkaz videa
Credits
webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.