Mayská říše je v literatuře běžné, ale nepřesné označení pro předkolumbovské městské státy Mayů na území dnešní Guatemaly, Belize, části Hondurasu a Mexika (Yucatán). Předkové Mayů se na přelomu 2. a 1. tisíciletí př.n.l. usadili v Peténu. Kolem poloviny 1. tisíciletí př.n.l. byly osídleny oblasti pozdějších mayských měst, projevoval se vliv kultur ze Salvadoru a Mexika. Z doby asi 50 př.n.l. až 100 n.l. pocházejí první významné doklady o formování klasické mayské kultury (šlechtické hroby, polychromní keramika, fresky).
Za začátek tzv. klasického období se považuje datum 292 n.l. podle nejstarší známé datované stély (Tikal). V rané fázi (asi do roku 625) se předpokládá už zformovaná třídní struktura společnosti (otrokářství při zachování zbytků rodových vztahů) a hierarchie společnosti. Vznikala města jako centra vlády, náboženství a výroby. Ve vrcholném období (asi 625 až asi 800) se rozvíjela architektura, umění a věda, rozkvět měst.
Od 9. století nastal postupný úpadek způsobený řadou příčin (klimatické změny, přelidnění, sociální nepokoje, vpády kmenů ze severu Đ Toltékové). Klasické období končí zhruba v polovině 10. století opuštěním většiny měst v Guatemale a hromadným odchodem Mayů (jeho přesné příčiny nejsou dosud známy) na Yucatán.
Zde vznikl maysko-toltécký stát, jehož centrem bylo od poloviny 11. století Chichen Itzá a od konce 12. století Mayapán. Asi od roku 1280 vládla mayapánská dynastie Cocomů, sílil mexický kulturní vliv. Vzájemná rivalita a války vedly ke zničení mnoha měst, povstání vazalů proti Mayapánu (dobyt v roce 1441) znamenalo rozpad státu. V době příchodu Španělů v 1. polovině 16. století byly městské státy i jejich kultura v úpadku. Poslední nezávislý mayský stát (Tayal na jezeře Petén Itzá) byl Španěly dobyt v roce1697.
Dnes je známo více než 100 mayských měst (Bonampak, Copán, Chichen Itzá, Piedras Negras, Quiriguá, Tikal, Uaxactún, Yaxchilán) s monumentální architekturou, kultovními, obytnými a obchodními čtvrtěmi. Města byla spojena sítí silnic. Hlavou státu (města) byl dědičný panovník, který jmenoval náčelníky vazalských měst a osad, jež musely platit daně a dodávat vojáky. Nejvyšším duchovním představitelem a také panovníkovým rádcem byl hlavní kněz.
Společnost byla členěna na šlechtu (hlavně vojenská, úřady byly obsazovány kněžími), kněží, osobně svobodné kupce, zemědělce a řemeslníky a na otroky (hlavně váleční zajatci). Základem hospodářství bylo žďárové zemědělství (kukuřice, fazole, rajčata, tykve, paprika, bavlník, kakaovník). Významný byl i lov, rybolov a včelařství. Rozvinutá byla specializovaná řemesla, obchod (i dálkový). Platidlem byly kakaové boby. V náboženství převládaly zemědělské kulty a uctívání personifikovaných přírodních sil. Vysoké úrovně dosáhla matematika, astronomie a medicína.
zdroj
APOCALYPTO
Režie: Mel Gibson
Hudba: James Horner
Hrají: Rudy Youngblood, Dalia Hernández, María Isabel Díaz, Raoul Trujillo, Rodolfo Palacios
Velkolepý projekt Mela Gibsona vypráví o starobylé říši Mayů a jejím zániku. Původ této kultury, její moudrý život a náhlá destrukce, je dosud opředena mnohými tajemstvími. Jde o vůbec první filmové zpracování této neobjasněné záhady.
Hlavní hrdina Jaguáří tlapa se vydává na zběsilý útěk ze zajetí, aby zachránil nejen svůj život, ale i milovanou rodinu... Uznávaný, přesto nebo právě proto aférami obklopený, světoznámý režisér, scenárista, herec a producent v jedné osobě Mel Gibson při natáčení Apocalypta opět riskoval. Pro zvýšení autenticity se po celý film mluví neznámou řečí, původním mayským jazykem Yucatec, podobně jako v Umučení Krista.
Na filmu se podíleli špičkoví tvůrci, jako je kameraman Dean Semler, držitel Oscara za film Tanec s vlky/Dances with Wolves (režie Kevin Costner), střihač John Wright a hudební skladatel James Horner (Titanic/Titanic, režie James Cameron). Výpravu filmu měl na starosti Oscarem několikrát oceněný Tom Sanders. Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na cenu BAFTA v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film.
"Jejich osud byl předurčen?"
Úspěšný režisér Mel Gibson přichází s novým filmem Apocalypto - napínavým mýtickým dobrodružstvím o bouřlivých událostech konce kdysi mocné civilizace. Tento velkolepý projekt nás zavádí do říše Mayů a nabízí nám jednu z možných variant zániku této starověké civilizace. Její původ, způsob života a náhlá destrukce jsou dosud opředeny mnoha tajemstvími. Pozůstatky mayské kultury se zachovaly pouze v pyramidách ukrytých v neprostupné džungli.
Nyní, pět set let po jejím zániku, režisér Mel Gibson rozehrává tuto nikdy neobjasněnou záhadu a vytváří tak napínavý dobrodružný film na pozadí mytologie. Vše se točí kolem základní otázky. Je možné vyhnout se destrukci?
Snímek Apocalypto (název pochází z řečtiny a znamená "nový začátek") se odehrává na soumraku mayské říše, v době přírodních katastrof a rozkladu společnosti. "Paralela mezi přírodní nerovnováhou a zkažeností hodnot, které zničily říši Mayů, a naší současností, je zcela očividná," poznamenává Gibson.
V jeho filmu se nejvyšší kněží snaží všeobecný úpadek zastavit pomocí četných lidských obětí. Jednou z nich má být i mladý muž jménem Jaguar Paw (Rudy Youngblood), který však svůj osud odmítne a rozhodne se uprchnout do deštného pralesa. Vydává se na cestu za hranice své říše, ovládané strachem a útlakem, kde ho očekává nejistý konec. Podporován silou lásky ke své ženě a rodině, udělá nakonec zoufalý pokus k návratu domů, aby zachránil svůj tradiční způsob života.
Film se natáčel v Catemaco a ve Veracruz, v jednom z posledních zachovalých deštných pralesů v Novém Mexiku. Natáčelo se také v Yucatánu, jižní Kalifornii, Edmontonu, Calgary, Torontu, Vancouveru a střední Americe. Většina postav byla obsazena místními obyvateli.
Snímek Apocalypto byl již mimo jiné nominován na Zlatý Globus v kategorii nejlepší cizojazyčný film.