xVybraná videa
text k videu
Nekopejte do nás, ještě nejsme mrtví
Co byste si řekli, kdyby antropologové začali zkoumat váš životní styl, archeologové hledali otisky v zemi, které jste po sobě zanechali a snažili se tak podat výpověď o vašem životě skrze pozůstatky vaší činnosti? Přestože už boje o ceny na březové kůře nesleduje 500 diváků, v pátek odpoledne na nádraží nepotkáte davy lidí v zelených mundůrech a usárnou na zádech, na oblíbených tábořištích se to hemží pomníčky a dřevěnými kříži, o potlachu a víkendové romantice v přírodě se promítají filmy na festivalech, trampové se přesvědčivě hájí – „Nekopejte do nás, ještě nejsme mrtví!“ Z čeho se skládá mozaika dnešního trampingu?

Film vznikl v rámci několika praktických seminářů věnovaných tvorbě etnografického dokumentu od základů zacházení s kamerou přes formulaci námětu a scénáře, po postprodukční úpravu. Film je výsledkem počátečních snah o vizuální zpracování antropologicky pojatého tématu tramping.

Režie, Kamera, Střih: Lenka Hollerova, Monika Hertlová, Tomáš Hirt
Produkce: Studio vizuální etnografie při Katedře antropologie, FF ZČU v Plzni
x Má český tramping vůbec ještě nějakou budoucnost?
Sbalit si usárnu, hodit přes rameno kytaru a vyrazit směr divočina. Tramping je v české společnosti populární už devadesát let. Vždycky měl své nadšené vyznavače i řadu nepřejícných posměváčků. Také úřady a veřejní činitelé sledovali podezřelé počínání českých woodcrafterů s nelibostí. Skoncovat s trampy chtěli činitelé za časů první republiky, protektorátu i komunističtí mocipáni. Zdálo se, že když nastane konečně vytoužená svoboda, logicky nastanou zlaté časy trampování. Nestalo se tak. Trampům je dnes mnohdy hůře než kdykoliv předtím. Připravili: M. Červenka, P. Vildomec a J. Večeřa dále Putování po trampských osadách v okolí Tišnova.
Související odkaz
Příroda Tišnovska v obrazech
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa

Nefunguje
Nefunguje video na této straně?
Pošli link
Ahoj, podívej se na zajímavé video
Po stlačení tlačítka "Pošli" nezapomeň vyplnit správnou e-mailovou adresu a pak odeslat.

Odkaz videa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.