xVybraná videa
text k videu
1. Smrt Josepha Kennedyho (The Mysterious Death of Joe Kennedy)
Charismatický bratr pozdějšího amerického prezidenta zahynul v roce 1944 za záhadných okolností. V letech 1940 až 1945 se nad Evropou uskutečnilo množství spojeneckých tajných letů, které měly přispět k porážce nacistického Německa. Mnohé z nich navždy zůstanou zahaleny rouškou tajemství. V roce 1944 jeden z těch tajných letů skončil nad britským Blythburgem tragicky. Došlo tam k záhadné události končící explozí, jež zasadila těžkou ránu jedné z politicky nejvlivnějších rodin v USA. Pilotem bombardovacího Liberatoru byl Joseph Kennedy Jr. o němž byli mnozí přesvědčeni, že jednou bude prezidentem. Přísně tajný let skončil katastrofou - a okamžitě byly nařízeny zastírací akce. Dodnes zůstává tento let skryt pod příkrovem, kryjícím svět tajných zbraní, utajovaných akcí a povinného mlčení.

2. Smrt admirála Jamamota (The Mysterious Death of Yamamoto)
Cílem utajené akce byla odplata. Terčem byl velitel útoku na Pearl Harbor. V džungli tichomořského ostrova Bougainville leží zrezivělé zbytky letadla sestřeleného při jednom z nejpozoruhodnějších vojenských přepadů v historii. Podrobnosti této akce měly navždy zůstat jedním z tajemství 2. světové války. Američtí letci dostali rozkaz zabít vrchniho velitele japonského námořnictva admirála Jamamota. Rozkaz k této akce potvrdil sám prezident Roosevelt. Cílem akce byla odplata, neboť Jamamoto byl strůjcem amerického dne hanby - 7. prosince 1941, kdy japonská letadla podnikla nenadálý útok na základnu v Pearl Harbouru. Ale jak Američané věděli, že admirál bude v daný čas na daném místě? A jak docílili toho, že si japonské velení myslelo, že ta smrt byla způsobenam selháním letadla? Dodnes tento let zůstává jednou z největších "zabijáckých" akcí v dějinách.

3. Smrt generála Sikorského (The Mysterious Death of General Sikorski)
Jak zahynul předseda polské emigrační vlády a vrchní velitel zahraniční polské armády? 4. července 1943 startoval z Gibraltaru britský bombardér Liberator, na jehož palubě byl polský exilový premiér a vrchní velitel polské zahraniční armády Wladyslaw Sikorski. Několik minut po startu se letadlo zřítilo do moře. Nikdo z cestujících nepřežil. Polsko přišlo o svého největšího válečného vůdce a charizmatického politika. Kdo to zavinil? A šlo vůbec o nehodu? Nebo měly pravdu pověsti, které tehdy kolovaly? Stával se z generála neposlušný spojenec, který dělal Churchillovi potíže? A co jeho arcinepřítel Stalin? Neměli v tom prsty Rusové? Jaké okolnosti obklopovaly jeho záhadnou smrt? Definitivní odpovědi se asi nedočkáme. Generálovu smrt si přálo příliš mnoho lidí.

4. Proč Hitler zavraždil Ernsta Röhma? (Why Did Hitler Murder Ernst Roehm?)
Proč se Hitler obrátil proti jednomu z nejbližších spolupracovníků? Počátkem dvacátých let se v Německu objevily "Hnědé košile", polovojenská organizace nazvaná SA, jejíž členové měli za úkol rozbíjet politická shromáždění jiných stran a terorizovat ulice. Do čela SA Hitler postavil válečného veterána Ernsta Röhma. V roce 1923 však Hitler vytvořil další skupiny ozbrojenců, které mu sloužily jako osobní stráž. Nesly označení SS a v jejich čele stál Heinrich Himmler. A okamžitě vzplál ostrý boj o moc mezi SA a SS. Röhm nemohl tušit, že to nakonec způsobí jeho pád. Vliv SA v Německu byl totiž tak velký, že se Hitler začal Röhma obávat. V létě 1934 pochopil, že chce-li zůstat u moci, musí proti Röhmovi zasáhnout. Akce později byla nazývána "Noc dlouhých nožů".

5. Hitlerovy speciální jednotky (Secrets of Hitler's Special Forces)
Odhalená fakta o tajných operacích nacistů. Speciální jednotky nacistické armády provedly během války celou řadu mimořádných akcí. Operovaly hluboko za nepřátelskými liniemi, vykonávaly nenápadné i velmi okázalé operace, které často patřily k nejpozoruhodnějším akcím druhé světové války. Další díl dokumentárního cyklu nyní odhaluje skrytý svět těchto elitních jednotek s použitím dosud nezveřejněných záběrů.

6. Operace Bodyguard (Operation Bodyguard: D-Day Deception)
Vylodění Spojenců v Normandii provázela i složitá zastírací hra úskoků, klamů a dezinformací. Během přípravy vylodění spojeneckých jednotek v Normandii v červnu 1944 bylo všem jasné, že na útočící vojáky bude čekat smrtelně nebezpečná past německých opevnění - Atlantický val. Bunkry, pevnosti, zátarasy, dělostřelecké baterie i minová pole. Spojenecké velení proto muselo připravit svým jednotkám všechny myslitelné výhody a ulehčení při náročné akci vylodění. Součástí toho byla i Operace Bodyguard: složité předivo lstí, úskoků, triků, utajení i dezinformací, které mělo jediný cíl - zmást nacisty a co nejvíce usnadnit invazi.

7. Hitlerovy "vlčí smečky" (Secrets of the Sea Wolves)
Úloha, kterou sehrály nacistické ponorky v bitvě o Atlantik, patří k největším odhalením z dějin druhé světové války. Bitva o Atlantik patřila ke klíčovým operacím druhé světové války. Kdyby se nacistickým ponorkám podařilo odříznout Anglii od životně důležitých dodávek, prohráli by Spojenci válku. Další díl dokumentárního cyklu odhaluje tajemství nejničivějších válečných plavidel i jejich posádek a způsob, jak lovily svou kořist, jakou technikou byly vybaveny a jaké zbraně používaly.

8. Po stopách nacistického zlata (Tracking Nazi Gold)
Hitlerovci uloupené bohatství představuje jedno z největších tajemství druhé světové války. Do roku 1945 nacistické Německo nashromáždilo nakradeného majetku za miliardy dolarů. Nakradené zlato bylo přetaveno do cihel a prutů a zmizelo. Co se stalo s tím zlatem a ostatními cennostmi? Odpověď může přinést truchlivé sledování jejich poutě z táborů smrti v okupované Evropě do švýcarských bank. Jde o jedno z nejpečlivěji skrývaných a utajovaných tajemství druhé světové války.

9. Americká tajná válka (America's Secret War)
V historii americké zpravodajské služby existuje ještě mnoho utajených operací. Další díl dokumentárního cyklu je věnován historii americké vojenské výzvědné služby, která se na počátku druhé světové války teprve rodila. Film ukazuje příběh toho, jak se z řídké a nevýkonné sítě skupinek agentů stala nejúčinnější špionážní organizace na světě. Mnoho příběhů této zpravodajské služby však zůstává ještě stále nepoznáno.

10. Co se stalo s Raoulem Wallenbergem? (Whatever Happened to Raoul Wallenberg?)
Švédský diplomat, který osobně zachránil tisíce Židů, zmizel na konci války v rukou sovětské tajné policie. V říjnu 1944 vrcholila v Budapešti mašinérie likvidování maďarských Židů. Mladému švédskému diplomatovi Raoulu Wallenbergovi se podařilo nemožné: zachránil tisíce lidí před transportem do vyhlazovacích táborů. V chaosu po příchodu Rudé armády však náhle zmizel. Naposledy byl viděn mezi důstojníky sovětské tajné policie NKVD cestou do Debrecína. Pak jeho stopa mizí a dodnes se o jeho osudu neví nic přesného. Jisté je jedno: jeho životní pouť skončila za zdmi smutně proslulé Lubjanky.

11. Stalinovy špionážní buňky (Stalin's Spy Ring)
Činnost sovětské špionážní sítě "Rudá kapela" patří k největším záhadám druhé světové války. Jednou z nejpozoruhodnějších skupin na poli tajné války proti nacistům byli špioni z tzv. "Rudé kapely", uzavřené organizace, jejíž příslušníci pracovali pro sovětský režim v Německu i v řadě dalších zemí. O jejich činnosti toho dodnes víme ještě málo. Pravda se skrývá někde hluboko v ruských archivech. A tak ještě dnes patří řada jejich tajemství v největším záhadám druhé světové války.

12. Co se stalo s Glennem Millerem? (Whatever Happened to Glenn Miller?)
Záhadné zmizení slavného jazzového kapelníka v zimě 1944. 15. prosince 1944 se z letiště u anglického Bedfordu vzneslo lehké letadlo Norsman se třeti muži na palubě. Jedním z nich byla americké hudební superstar - slavný kapelník a tehdy i major Glenn Miller. Letadlo nedorazilo na místo určení a ti tři muži zmizeli beze stopy někde nad Kanálem. Následně nebylo vydáno žádné úřední vysvětlení této události. Proto se od té doby vynořila řada dohadů a teorií, které se pokoušely dát odpověď na otázky kolem zmizení legendárního kapelníka.

13. Hitlerovy zázračné zbraně (Secrets of Hitler's Wonder Weapons)
Třetí říše se v posledních měsících války spoléhala na stále podivnější projekty ve vojenské technice. V posledních měsících války se Hitler chytal jakékoliv naděje, která by mohla způsobit zvrat ve vývoji války. V zoufalství se spoléhal na nejpodivnější zbraně a nápady, jaké se kdy vyskytly ve vojenské technice. Ve ireálním světě hroutící se Třetí říše nebyl žádný nápad dost fantastický, aby nestál za posouzení. Někdy šlo o pozoruhodné zbraně, k nimž se po válce konstruktéři vrátili, jindy šlo o tak pokročilé a tak utajované projekty, že jejich pravý účel zůstává dodnes záhadou.
x Třináctidílný americký dokumentární cyklus s českým dabingem.
Související odkaz
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa

Nefunguje
Nefunguje video na této straně?
Pošli link
Ahoj, podívej se na zajímavé video
Po stlačení tlačítka "Pošli" nezapomeň vyplnit správnou e-mailovou adresu a pak odeslat.

Odkaz videa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.