xVybraná videa
text k videu
Třicátá pátá videokonference z rozsáhlého cyklu přednášek ProVek je zajímavá tím, že hlavním tématem je předpověď počasí.

Poměrně rozsáhlý úvod je věnován popisu a vysvětlení základních meteorologických jevů. Spolu s expertem si zopakujete základní meteorologické prvky (teplota, tlak a vlhkost vzduchu, oblačnost, srážky, vítr a pod.). Dále si zopakujete již známé všeobecné informace o atmosféře například cirkulaci atmosféry, vznik a mechanismus základních tlakových útvarů, mechanismus vzniku horského a dolinného větru, brízy a monzunů. Každý z těchto jevů je představen v ukázce z praktického života.

Po objasnění základních prvků atmosféry, které jsou zodpovědné za změny počasí, si ukážete na konkrétních mapách souvislosti, které vedou k předpovědi počasí. Předpověď počasí není jen o teplotě a zda bude svítit slunce, nebo budou mraky, ale je to složitý proces spojování více fyzikálně-meteorologických údajů.

Na připravené videonahrávce Vám expert podrobně popis přístroje používané na meteorologických stanicích, a bude se věnovat samotné předpovědi počasí, předpovědních modelů či výstupům z předpovědí.
x

Projekt ProVeK - projekt ESF, který byl realizován na Přírodovědecké fakultě UK v Bratislavě v letech 2006 - 2008. Během projektu bylo odvysíláno 40 videokonferencí. Záznamy z těchto videokonferenci jsou přístupné na YouTube. Videa jsou určeny na propagaci vědecké kariéry z oblasti přírodních věd.
Související odkaz
Oblaka
xRubriky
Odkazy
Měsíční archiv
Výběr tématu
Anketa

Nefunguje
Nefunguje video na této straně?
Pošli link
Ahoj, podívej se na zajímavé video
Po stlačení tlačítka "Pošli" nezapomeň vyplnit správnou e-mailovou adresu a pak odeslat.

Odkaz videa
Credits

webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter.