Dokumentární, populárně naučná, vzdělávací a kreativní média.
Spotter TV má český popis obsahu, české nebo slovenské titulky Související odkazy, sloučené seriály a témata Kompaktní rozhraní, 2700 příspěvků, přístup k více než 5000 videí z celého světa. Širší souvislosti. Česky popsaná videa jsou ve všech rubrikách, nejen v jedné. Výběr tématu Facebook |
|
Zpět k pramenům
Dokumentární cyklus o českých řekách a cestě proti proudu vodního toku až k pramenům.
Peníze - Špinavá tajemství
V dnešním bezohledném obchodním světě je pokušení získat nezákonným způsobem výhodu před konkurencí vyšší než kdy jindy. Firmy nyní běžně zaměstnávají soukromé detektivy, aby zjistily, co mají za lubem jejich konkurenti. Max Flint nahlédne pod pokličku temného světa telefonních odposlechů, tajného natáčení, vloupání a podvodů, ke kterým dochází v honbě za ziskem.
Hitlerovi muži
Německý dokumentární cyklus o hlavních představitelích nacistické III. říše. Česky.
Kněžna upír
Životní příběh Eleonory Schwarzenbergové se stal v 18. století zdrojem pochmurné legendy. Rakouský dokument
Kněžna upír s českým dabingem.
Pověsti a hororové příběhy mají často historické kořeny. Platí to i o upírských legendách, které se zvláště v 18. století objevovaly ve většině evropských zemí. Jeden takový příběh se po staletích vynořil při výkopových pracích v Českém Krumlově. Šlo o nález pohřebiště, kde mezi kostrami byly i ostatky tří osob, pohřbených s použitím protiupírského rituálu. Pátrání v zámeckém archivu vedlo k osobě kněžny Eleonory Schwarzenbergové, jejíž životní osudy a smrt obklopuje řada záhad a tajemství. Podivný byl i způsob, jakým byla pohřbena. Jako by se jí okolí bálo... Osobní lékař Marie Terezie doktor van Swieten dokonce přijel do Čech, aby pak vyslovil závěr, že "upírské historky se objevují jen tam, kde vládne tmářství". Marie Terezie pak vydala výnos, zakazující praktiky boje proti upírům - a ti pak přešli do světa fantazie.
Cestování červí dírou
Populárně zpracované vědecké téma o podivuhodných vlastnostech vesmíru. S českým dabingem provází Morgan Freeman. Od televize Discovery Science.
Tajemství vody
Nové zásadní poznatky, revolučně měnící naše pochopení nejrozšířenější přírodní látky na planetě... Víme, jaké tajemství v sobě tato přírodní síla skrývá? - Voda jako matka života, voda jako geniální superpočítač, voda jako médium s vlastní pamětí i rekacemi... Až šokující výsledky bádání vědců z Ruska i ze světa, kteří nezaujatě a bez předsudků zkoumají vlastnosti a podivuhodné chování vody...
Voda je čirá, zdánlivě nenápadná a "průhledná" ? a přesto je stále nesmírně tajuplná. Je základní podmínkou pro život na naší planetě. Leckdy se odmítá podřídit fyzikálním zákonitostem. A když jedno z jejich tajemství rozluštíme, hned se objeví další. Pro fyziky je stále záhadou. Tak například - zatímco jiné látky se při ochlazení smršťují, voda se ve zmrzlém stavu rozpíná a jako led vystupuje na hladinu. Kdyby však led klesal ke dnu, nemohl by existovat život. Moře i oceány by se změnily v jeden gigantická ledovec. Právě ve vodě se objevily baktérie, první živé organizmy. Ale nikdo dodnes přesně neví, jak mohl život vzniknout z neživé hmoty. Voda nám může prozradit mnoho podstatného o počátcích života, stejně jako o tom, jak první organismy, které v ní vznikly, vystoupily z moře na pevninu. Originální název: Our Knowledge is but a Drop Water: The Great Mystery (2006)
Mezinárodní vesmírná stanice
Před 65 miliony lety narazil do naší planety obří asteroid. Sedmdesát procent suchozemskkých druhů v důsledku této srážky vyhynulo. Vědci se obávají, že něco podobného se v budoucnu může opakovat. Dalším nebezpečím, které naším vzdáleným potomkům hrozí, je Slunce. Dá se předpokládat, že jeho teplota za zdánlivě nekonečnou miliardu let Zemi zničí. Variantou, jak by lidstvo mohlo přežít, je úvaha o jeho postupném přestěhování na jiné planety. Předpokladem výzkumných letů raket s lidskou posádkou do vzdálených míst vesmíru je jakýsi dopravně-techniký mezistupeň, kterou bude tvořit Mezinárodní vesmírná stanice. Odrazový můstek k objevům nových světů o velikosti dvou fotbalových hřišť vzniká 400 kilometrů nad zemským povrchem. K realizaci jednoho z nejsložitějších technických úkolů, o jaký se kdy lidstvo pokusilo, se spojilo šestnáct států. A tak možná už v roce 2008 přivítá komplex Mezinárodní vesmírné stanice (ISS - International Space Station) své první obyvatele.
Ženy faraóni
Kleopatra, Nefertiti, či královna Hatšepsut jsou legendární jména. Byly symbolem okouzlující krásy a držiteľkami svrchované moci nad starověkým Egyptem. Prekvapující nové poznatky odhalují tajemství jejich obrovské autority. Výzkumníci přinášejí důkazy o 400-letém období vlády ženského kultu nad celým Egyptem. Slovenský dabing, Americký dokument.
Dlouho byli historici přesvědčeni, že o přepych a bohatství starověkého Egypta se zasloužili výlučně faraoni. Z nejnovějších objevů však vyplývá, že tajnou hybnou silou jedné z největších civilizací byly ženy. Jejich jména vešla do dějin: Nefertari, Hatšepsut, Nefertiti, Kleopatra... Tyto ženy se staly symbolem svůdné krásy i politické moci. Vládly starověkému Egyptu a rozsah jejich pravomocí si v ničem nezadal s nejmocnějšími vladaři v dějinách. Překvapivé nové objevy odhalují tajemství jejich svůdného půvabu i nesmírné moci. V hrobkách prosvětlených barevnými hieroglyfy i v chrámech střežených kolosy odhalují egyptologové významný zdroj moci těch proslulých vládkyní v donedávna neznámém kultu.
Zánik vesmíru
Zánik vesmíru bere diváky na neuvěřitelnou cestu kosmem, při hledání odpovědí na otázku: Jak to všechno skončí? Tři teorie o osudu vesmíru ožívají, když program zkoumá souboj mezi temnou hmotou a temnou energií, silami, které určí, zda se vesmír zhroutí, zmrzne, nebo se rozpadne v zapomnění.
Nikdo nemůže přesně vymezit existenci temné energie nebo temné hmoty, ale věda v tom má jasno - musí tam být obě. Návštěva Keckových teleskopů nahoře na havajské sopce v téměř 14 000 odhaluje některá vodítka, stejně jako velkolepé obrazy z Hubbleova vesmírného teleskopu. Program přichází do Goddardova centra pro vesmírné lety na obrázky z WMAP (wilkinsonova mikrovlnná anizotropní sonda), což je jeden ze zásadních objevů v kosmologiii. WMAP se noří hluboko do minulosti, odhaluje obrázek vesmíru, když byl ještě v plenkách, a objasňuje jeho propojení s vědou o pochopení našeho osudu. Tajemné černé díry jsou detailně zkoumány jako fenomén, který nabízí klíč k osudu vesmíru. Nejsou vidět, ale vědci pozorovali důkaz jejich síly. Poslední teorie o dramatickém konci vesmíru je odhalena. Vědec stojící za teorií známou jako Velké rozervání (Big Rip) bere školní experiment ven do ulic. Demonstruje zde síly na Zemi, čímž pomáhá objasnit, jak pracují temná hmota a temná energie ve prospěch bezútěšné zkázy. Velkolepá, dosud neviděná grafická znázornění jsou spolu s názornými příklady použity k vysvětlení vědy v pozadí každé teorie. Díky tomu jsou některé z nejsložitějších věd zpřístupněny divákovi. V závěru je divákům umožněno lépe pochopit, kde se nacházel náš vesmír a jaké důsledky by mohla mít zkáza všeho, co známe.
Když se Země zatřese
jeden díl z dokumentárního seriálu o seismických tématech. Česky
Skryté já
S pomocí vědců, anesteziologů a Jennifer Aniston hledá profesor Marcus du Sautoy v tomto dokumentu B.B.C. odpověď na jednu z největších vědeckých záhad: jak víme, kdo jsme? Zatímco je snadné zakusit myšlenky sebe sama, je velice obtížné je vysvětlit. Aby Marcus zjistil, kde se tyto myšlenky berou, podrobil se řadě vědeckých experimentů.
Zjistil, v jakém věku se začínáme poznávat, a jestli nějací další živočichové s námi tuto vlastnost sdílejí. Pak svojí mysl podrobil velice intenzivnímu experimentu v anestezii. Poté, co přežil tuto zkoušku, prošel vědeckým pokusem s mimotělním zážitkem, aby se pokusil vymezit své pravé Já. Pak se v Hollywoodu dozvěděl, jak celebrity pomáhají vědcům pochopit mikroskopické aktivity našich mozků. Nakonec se podrobil experimentu čtení mysli, který mu pomohl vysvětlit a zároveň radikálně změnit názor na to, kým je.
62 dní na moři
Tasmánské moře patří k nejsmrtonosnějším a nejzrádnějším částem světového oceánu. Rozprostírá se mezi Austrálií a Novým Zélandem v délce 2200 kilometrů. Přeplout Tasmánské moře v kajaku se doposud nikomu nepodařilo. I když se o to mnozí pokoušeli - jednou dokonce s tragickým výsledkem. Je to příběh dvou mladých Australanů, Jamese Castrissiona a Justina Jonese, kteří vyrazili na Tasmánské moře a pokořili ho. Ve svém maličkém kajaku bojovali s desítimetrovými vlnami, obrovskými bouřemi, žraloky a proudy, které se proti nim spikli. Po 62 dnech, 3318 kilometrech a 1,7 milionech záběrů pádly konečně dosáhli písečných břehů Nového Zélandu.... Dokument z roku 2009. Česky.
|
xRubriky
výběr tematuanimovanévěda, technikapřednáškydokumentydokumenty czsvědectví dobyzprávy událostipublicistikaEKO, cestypříroda, zvěřosobnostijak se dělalovideo, film3D, webzvuk, hudbagrafika, DTP
Nezařazeno
Odkazy
Měsíční archiv
Vybraný archiv
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 Výběr tématu
Anketa
Credits
webdesign 2006 - 2014 by TrendSpotter. Spotter.TV is independent, nonprofitable, noncommercial site. Only for education purposes in the Czech and Slovak republic. Strictly embedded content is based on public domain, or Standard YouTube license, or Creative Commons license, or Copyright, or custom licenses based on public video sites for shared content. All other brand names, product names, or trademarks belong to their respective holders. Other links and information may not be relevant to embedded media. Randomly displayed banners are not managed by Spotter. |